Extrémy počasí a váš králík

Králíkům se daří dobře jak v interiéru, tak i v …, ale nezvládají určité povětrnostní podmínky … … vůbec nezvládají horké počasí. Pro ně je 80 stupňů horko. Abyste předešli tomu, že

Králíci se dobře chovají uvnitř i venku, ale nezvládají určité extrémy počasí.

Horké počasí

Králíci horké počasí nezvládají vůbec dobře. Pro ně je 80 stupňů horko. Aby váš králík v horku netrpěl, můžete udělat několik věcí.

  1. Zajistěte, aby měl po celý den k dispozici čerstvou, chladnou vodu.
  2. Dejte vodu do plastových lahví od limonády nebo džbánků od mléka a zmrazte je. Umístěte jeden do klece a králík se o něj opře, aby se ochladil.
  3. Zajistěte, aby králíkova bouda nebo klec byla plně zastíněná.
  4. Nastavte v blízkosti klece králíka systém mlh nebo ventilátor.

Tyto věci obvykle udrží králíka dostatečně chladného. Dávejte však pozor na příznaky úpalu. Mezi ně patří silné dýchání a vlhká tlama.

Další vedlejší účinek horka se týká chovu králíků. Samci mohou být dočasně neplodní, zejména starší samci. Líhně mohou odmítat rozmnožování nebo ztrácet vrhy.

Chladné počasí

Králíci obvykle zvládají chladné počasí mnohem lépe než horko. Pokud jsou chráněni před větrem a udržováni v suchu, obvykle se jim daří dobře. Pokud však králíci nejsou na chladné počasí zvyklí nebo jsou na něj obzvláště citliví, můžete jim pomoci.

  1. Zajistěte jim seno, které mohou jíst a do kterého se mohou zahrabat. Seno jim vytvoří další kalorie, které spálí, a tím se vytvoří více tělesného tepla. Budou v něm také hnízdit, čímž se tělesné teplo zachytí v jejich blízkosti.
  2. Ujistěte se, že mají neustále k dispozici čerstvou vodu. Pokud voda zamrzne, vyndejte led a dejte králíkovi čerstvou vodu. Led králíkovi nestačí. Nedávejte jim teplou vodu, protože ta ve skutečnosti zmrzne rychleji než voda vlažná.
  3. Pokud přinesete králíka dovnitř, nedávejte ho do teplé místnosti. Udržujte ho v nejchladnější místnosti, kterou máte k dispozici, jinak až ho vezmete zpět ven, bude změna teploty pro jeho organismus drastickým šokem.
  4. Přes kotec nebo klec umístěte plachty nebo deky a ponechte volný roh pro čerstvý vzduch. To pomůže udržet tělesné teplo králíka v kleci a trochu zvýšit teplotu.

Sluneční světlo

Králíci vůbec nezvládají přímé sluneční světlo po příliš dlouhou dobu. Pouhých několik minut na plném slunci je může zabít. Způsobuje jim rychlé přehřátí. Dbejte na to, aby měl králík vždy k dispozici zastíněný prostor, kam se může dostat.

Déšť

Mokrý králík je náchylnější k onemocnění nebo úhynu, zejména pokud je průvan nebo je chladné počasí. Chraňte králíka před deštěm a dbejte na to, aby se nenamočil. Pokud zmokne, ihned ho osušte. Trocha vody na povrchu srsti králíkovi neublíží, pokud se nedostala do spodní vrstvy srsti zvané “podsada”. Pokud se k podsadě dostane, bude potřeba ji pořádně vysušit. Pokud se tak stane, sledujte také příznaky nemoci v následujících několika týdnech.

Vítr

Průvan je jedním z nejčastějších zabijáků králíků v souvislosti s počasím. Ujistěte se, že váš králík je mimo průvan, nebo má alespoň místo, kam se může dostat mimo průvan. Větrný chlad může být velmi smrtící.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *