Jak pečovat o křečka

Ve volné přírodě žijí křečci spíše samostatně než ve skupinách. Od přírody nejsou společenští, a proto je kromě chovatelských účelů nejlepší chovat je samostatně. Pro každého křečka (který dorůstá do celkové délky 15 cm) vyčleňte minimální plochu 625 cm2; rozměry jeho ubikace by tedy měly být alespoň 25 cm2.

Křečci se zahrabávají do podlahy klece, proto jim poskytněte poměrně hlubokou vrstvu podestýlky. Ujistěte se, že podestýlka není toxická ani nijak nebezpečná. Nevhodná podestýlka může v případě pozření způsobit ucpání střev, což může mít fatální následky.

Kovová klec bude dostatečně pevná, aby odolala náporu křeččích zubů, ale po určité době bude moč pravděpodobně napadat kov a zpočátku způsobovat bublinky rzi. V kleci s hlubokým plastovým dnem nebo v plastovém akváriu se s tímto problémem nesetkáte, ale drápy křečků mohou poškrábat její boky.

Zajistěte těmto aktivním hlodavcům cvičné kolečko, ale dbejte na to, aby se plynule otáčelo, jinak se stane hlavním zdrojem podráždění, protože bude v místnosti skřípat. Křečci mají tendenci k nočním zvykům a studie překvapivě ukázaly, že nejaktivnější jsou březí samice. Denně mohou “urazit” až 8 km při chůzi na kolečku. Možná, že cvičení zlepšuje svalový tonus při přípravě na porod, ale i tak je o zvycích křečků ve volné přírodě známo jen málo.

Ačkoli křečkům dobře vyhovuje strava připravená pro jiné hlodavce, jejich stravovací potřeby nejsou dosud zcela známy. Zdá se, že je třeba doporučit obsah bílkovin kolem dvaceti čtyř procent, rozhodně během březosti. Zajímavé je, že křečci potřebují ve stravě ovoce, zejména jablka. Studie naznačují, že křečci krmeni sušenou stravou mají menší vrhy a méně vajíček se skutečně uhnízdí v děložní stěně.

Kromě toho je pravděpodobný vyšší výskyt kanibalismu u samic, kterým bylo odepřeno čerstvé ovoce. Pro představu o spotřebě potravy lze uvést, že křečci obvykle denně snědí asi 15 g a mohou vypít až 20 ml vody, zejména pokud jsou krmeni výhradně sušenou stravou. Nezapomeňte však odstranit veškerou čerstvou potravu dříve, než může zkysnout.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *