Jak se starat o trpasličího křečka?

Všechny druhy křečků trpasličích jsou milými domácími mazlíčky, a přestože jsou mnohem menší než jejich syrští příbuzní, potřebují stejně kvalitní péči. Péče o trpasličí křečky se může zdát zdlouhavá, ale všechny vaše útrapy vyváží radost, kterou s těmito úžasnými tvory zažijete.

Obvykle bývají křečci trpasličí křečci křehcí, hraví a mohou rychle utéct. Vzhledem ke své velikosti mohou snadno projít malými skulinami a otvory, takže je musíte zajistit v uzavřeném prostoru pro jejich ustájení. Ve svém původu žijí křečci v tunelech, které si vyhrabávají v písku a hlíně, v domácích podmínkách však mohou pobývat v plastových trubkových ubikacích, které lze zakoupit v obchodech s chovatelskými potřebami. Při výběru jejich obydlí je třeba zvážit velikost a počet křečků v porovnání s rozměry ubikace. Je zřejmé, že běžná obydlí pro křečky jsou pro ně příliš velká, takže budou mít potíže s lezením a pohybem.

Naštěstí můžete zakoupit menší trubkovitá stanoviště, která jsou určena zejména pro myši a malé křečky. Křečci zakrslí mohou dobře prospívat i v nádrži o objemu 10-20 galonů nebo dokonce v drátěné kleci. Protože jsou křečci od přírody fyzicky aktivní, můžete do klece umístit malé kolečko pro jejich běhací aktivity. Studie prokázaly, že křečci mohou na kolečku uběhnout až pět kilometrů za noc, takže pokud chcete, aby se vyspali, ujistěte se, že je to kvalitní a tiché kolečko!

Abyste se vypořádali s křeččími instinkty k hrabání, měli byste na dno klece umístit substrát. Lze použít bezprašné a savé materiály, jako jsou dřevěné hobliny, s výjimkou výrobků na bázi cedru nebo borovice, protože mohou způsobit dýchací potíže. Substrát slouží křečkům ke stavbě jejich soukromých hnízd. Křečkům můžete nabídnout i jiné materiály na hnízda, jako jsou papírové ručníky, bavlna, skartovaný papír nebo kapesníky. Vždy pamatujte na to, že substrát musíte každý týden zcela odstranit a nahradit novým.

Co se týče spotřeby potravy, křečci trpasličí žerou stejně jako větší křečci syrští, protože mají velmi vysoký metabolismus. Rádi jedí různé druhy granulí, semínek, sušeného ovoce a zeleniny. Křečci trpasličí mají tendenci ukládat potravu do hnízd, proto byste jim měli dodávat stále čerstvou potravu a vodu. Majitelé musí svým mazlíčkům dopřát také nějaké žvýkací hračky. Protože křečkům neustále rostou zuby, mají neustálou potřebu okusovat vše ve svém okolí. Pokud nemají k dispozici hračky, ideálně ze dřeva, budou žvýkat části svého plastového trubkového obydlí a mohlo by to skončit zraněním.

Kromě pravidelné výměny substrátu v kleci je nutné křečkovi klec a veškeré její příslušenství každý týden umýt lehkým roztokem vody a mýdla. Po důkladném opláchnutí klece dbejte na to, aby byla před vložením nového substrátu zcela suchá. Nakonec se vyvarujte používání drsných chemikálií, které by mohly křečka podráždit.

Přestože jsou křečci zakrslí malí, potřebují stejnou péči jako každá kočka, ale jsou to báječní domácí mazlíčci a vy i vaše rodina si s nimi užijete mnoho hodin zábavy při pozorování a hraní, tak na co ještě čekáte?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *