Křeččí kolo života

Máte pocit, že jste se ocitli v křečovitém soukolí života? Točíte se v kolečku a zdá se, že se nikam nedostanete? Každý leden je znamením nového roku a skvělým časem, kdy můžeme zhodnotit své pokroky a znovu se zaměřit na nadcházející rok. Až příliš často se však stává, že dobré úmysly, které jsme si v lednu předsevzali, se pomalu vytrácejí a v únoru jsou pryč. Pokud se vám při slově “stanovení cílů” vybaví tvrdá práce, minulé neúspěchy a říkáte si – proč se namáhat, možná jste se už někdy chytili do křeččího kola. Tento článek je určen těm, kteří se na tomto kole někdy ocitli, těm, kteří z něj vypadli, a těm, kteří chtějí, aby se jejich pohyb vpřed opravdu počítal!

Kolo: Obvykle je naše cesta k úspěchu taková, že přemýšlíme o tom, co chceme, pak si stanovíme cíl, pár dní (možná i týden nebo dva) se ho držíme, uděláme nějaký pohyb vpřed, pak se přestaneme soustředit a vrátíme se do starých kolejí. Ještě není konec myšlenek, protože si pak nadáváme, že se nám cíl nepodařilo splnit, a říkáme si, proč prostě nemůžu být disciplinovanější? Čas plyne, přemýšlíme o tom, co bychom “měli” dělat, a začarovaný kruh se opakuje. Nebo na snahu znovu zapomeneme, ale zůstane nám pocit viny, “lenosti” nebo “nedisciplinovanosti”. Pokud své úsilí zaměřujete pouze na stanovení a dosažení cílů, možná vám uniká většina bitvy. Pokud vám dosahování cílů připadá jako boj, musíte se podívat, co se děje v zákulisí.

Co se děje v zákulisí? Jsem rád, že se ptáte. Jsou to naše myšlenky a pocity, které inspirují k činnosti a nečinnosti. Souhlasili byste s tím, že naše myšlenky ovlivňují naše činy? Ovlivňují naše pocity naše myšlenky? Ovlivňují naše pocity naše činy? Jak vidíte, činy, myšlenky a pocity spolu souvisejí. Funguje to jako pyramida, na jejímž vrcholu jsou činy a základnu tvoří myšlenky a pocity. Pokud se soustředíme pouze na své výsledky (činy) a nebereme v úvahu své myšlenky a pocity, můžeme prohrát bitvu a přijít o většinu akcí.

Problém se stanovováním cílů spočívá především v tom, jak si cíle vybíráme. Mnohdy si cíle vybíráme tak, abychom zaplnili nějaký nedostatek, aniž bychom si uvědomovali, co nám chybí. Chcete-li začít zjišťovat, o co ve skutečnosti jde, zkuste toto cvičení. Nejlepší je provést ho hned, protože zabere jen několik minut. Vezměte si čistý list papíru a rozdělte ho do tří sloupců. Do pravého sloupce napište seznam všeho, co chcete. Může to být cokoli, nové auto, více peněz, přátelé, rodina atd. V prostředním sloupci pak určete přínos toho, co vám daný cíl přinese. Ve třetím sloupci určete, jaký užitek vám tento cíl přinese.

O co vlastně jde? Co chcete ‘ Co vám to dá ‘ Přínos užitku. Například když řeknu, že chci X dolarů, mohu určit, že mi to umožní snadno zaplatit účty, a užitek z užitku (snadné placení účtů) mi může dát pocit svobody. Na základě tohoto procesu mohu zjistit, že nakonec to, co skutečně chci, je svoboda. Přínosem užitku je vaše Konečné proč.

Jak vystoupit z křeččího kola: Identifikujte své ultimátní Proč. Obvykle jsou Ultimátní proč smyslem něčeho, pocitem nebo způsobem bytí. Tajemství spočívá v tom, že nemusíte čekat, až vyděláte X dolarů nebo splníte nějaký jiný cíl, abyste měli to Ultimátní proč hned teď ve svém životě. Můžete ho mít hned – a je to zadarmo!

Nyní si zpětně projděte svůj seznam Nejdůležitějších proč a hledejte opakující se témata. Například zjistíte, že se několikrát objevuje stabilita, svoboda nebo dobrodružství. U témat, která se u vás opakují, označte hvězdičkou. Pro další cvičení si vyberte jedno, které se ve vašem seznamu opakuje. Pro náš příklad použijeme svobodu.

Vytvořte si to, co nyní skutečně chcete: Na samostatném listu papíru proveďte brainstorming všech způsobů, jak se s touto svobodou můžete nyní spojit. Najděte způsoby, které jsou snadné a na dosah, něco, co můžete dělat denně nebo týdně. Svoboda může být třeba procházka v poledne nebo třeba to, že si v sobotu uděláte čas na návštěvu místního turistického místa, které jste už dlouho chtěli vidět. Vymyslete několik způsobů, jak ji ve svém životě vytvořit hned teď. Pak je uskutečněte, vyhraďte si čas, abyste se mohli spojit se svým hlavním proč. Udělejte si z toho svůj první cíl, ale protože slova mají váhu a cíle znázorňují úspěch/neúspěch a minulý boj, nazvěme to raději plánem. Vytvářejte plány, ne cíle.

Přehodnoťte svá přání: Ve světle tohoto cvičení a s vědomím toho, co skutečně chcete, přehodnoťte svůj seznam přání. Určete, která přání pro vás mají stále cenu a jsou pro vás důležitá. Stanovte jejich priority a poté je proměňte v plány.

Zastavte koloběh boje: Pokud si nejsme vědomi toho, co nám cíl přinese, můžeme své úsilí mnohdy sabotovat. Například pokud je mým přáním vydělat X dolarů, a jakmile začnu vydělávat více peněz, vezmu část nového peněžního toku a koupím si nové auto (vytvořím nový účet), nemusí to přispět k mé svobodě nebo klidu, ale bude mi to ubírat. V tomto režimu, kdy se soustředíme pouze na cíle, běžíme na onom křeččím kole, točíme se v něm, ale máme pocit, že neděláme pokroky, protože nedostáváme to, co skutečně chceme. Když se lidé chytí do křeččího kola, pohybují se od jednoho cíle k druhému: “Kdybych tak mohl vydělat víc peněz, pak budu mít klid, pak budu šťastný.” A tak to je. Tajemství spočívá v tom, že to, co skutečně chcete, můžete mít hned teď. A tím, že se postaráte o to, co skutečně chcete, znásobíte svůj pohyb vpřed a celou cestu si užijete.

Když začnete vytvářet své plány z místa spokojenosti a štěstí, život se stane vyjádřením toho, kdo jste, co máte rádi, a možnosti se dále rozšiřují. Vaše podnikání se stane prostředkem k naplnění vašeho životního poslání a účelu a obohatí životy lidí kolem vás.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *