Péče o domácí králíky

Králíci jsou oblíbenými společníky a jsou nabízeni k adopci v mnoha útulcích pro zvířata, ale než si je pořídíte domů, je nutné pečlivě zvážit jejich potřeby. Mějte na paměti, že králíčci jsou…

Králíci jsou oblíbená společenská zvířata a jsou nabízeni k adopci v mnoha útulcích pro zvířata, ale než si jednoho z nich vezmete domů, je nutné pečlivě zvážit jeho potřeby. Mějte na paměti, že žádné zvíře by nemělo být adoptováno impulzivně nebo nabízeno jako dárek, aniž by pečovatel plně věděl, co bude pro pohodu zvířete nezbytné.

Vyžadují králíci zvláštní péči?

Králíci jsou kořistnický druh a jako takoví mají jiné, často jemnější vzorce chování než psi a kočky. Chování při vítání může být tlumenější a projevy bolesti nebo nepohodlí mohou být méně zjevné. Králíci mají také specifické potřeby pro bezpečné a spokojené domácí prostředí, které vyžadují čas a nasazení. Samozřejmě vyžadují řádnou veterinární péči a měli by být ve vhodném věku vykastrováni, aby se snížilo agresivní a teritoriální chování a stříkání moči.

Králíci v zájmovém chovu by měli být bezpečně umístěni v interiéru v kleci, která je nejméně pětkrát větší než jejich velikost, aby měli dostatek prostoru pro pohyb. Drátěná podlaha klece by měla být pokryta lepenkou a dobrý nápad je také kartonová krabice pro úkryt. Místnost, ve které bude králík žít, by také měla zvířeti poskytovat soukromí a stálou chladnou, ale příjemnou teplotu.

Krmivo pro králíky by se mělo skládat ze sena z timothy trávy, které obsahuje potřebnou vlákninu, doplněného zelenou listovou zeleninou a kvalitními granulemi na bázi timothy – vyhněte se však ledovému salátu, rajčatům a zelí. Další rady ohledně výživy může poskytnout zkušený veterinární lékař. Nezbytná je také čerstvá voda.

Lze králíky naučit na podestýlku?

Pokud si králíci mohou vybrat, obvykle se vylučují na určitém vyhrazeném místě. Tuto tendenci lze často snadno přizpůsobit tréninku podestýlky. Prvním krokem je výběr bezpečného a netoxického materiálu podestýlky. Pro králíky nejsou vhodné hliněné, hrudkující nebo krystalické kočičí podestýlky a vyhnout byste se měli také cedrovým hoblinám. Účinným a bezpečným materiálem pro stelivo jsou recyklované papírové výrobky a lisované pelety z borovicových pilin. Stelivo by se mělo často čistit, aby se podpořilo jeho používání. Zpočátku by měla být bedna umístěna v místě, kde zvíře vylučuje, a králík by měl být držen v malém prostoru, dokud si neosvojí návyky na používání bedny. Postupně je možné dát zvířeti větší volnost, ale může být zapotřebí několik stelivových boxů v jakémkoli velkém prostoru, kam má zvíře přístup.

Jak je to s pohybem a péčí?

Králíci rádi žvýkají. Ve skutečnosti je žvýkání důležité pro zdraví jejich ústní dutiny a prevenci zarůstání zubů. Poskytování kartonu, papíru a použitého papíru

ručníků a toaletního papíru umožní bezpečné žvýkání. Králíci také potřebují každodenní pohyb a možnost pohybovat se a pohybovat se je pro ně nezbytná. Jakmile bude mít králík více volnosti, je nesmírně důležité zajistit, aby byl váš domov pro zvíře bezpečný. Aby se předešlo žvýkání nevhodných nebo nebezpečných předmětů, musí být králík vždy pod dohledem mimo klec a přístup k předmětům, jako jsou elektrické kabely a pokojové rostliny, by měl být omezen.

Králíci potřebují pravidelnou péči, protože přibližně každé tři měsíce línají. Při samopěstění se jim mohou tvořit chlupové koule – což je vážný problém – proto je nutné je každý týden kartáčovat, aby se odstranila uvolněná srst. Pokud máte dlouhosrstého králíka, může být udržování krátké srsti jednodušší než snaha o zvládnutí celé srsti.

Králíci se sice rádi nechávají chovat, ale většina z nich nemá ráda, když je někdo bere do ruky, takže je nutné přijmout několik opatření. Nejprve se ke králíkovi pomalu přibližte a jemně ho pohlaďte po hlavě. Protože se králíci mohou při zápase zranit, je třeba při jejich zvedání dbát zvýšené opatrnosti. Nikdy by se neměly používat jejich uši nebo chrastí a vždy by měli být podepřeni zepředu i zezadu.

Při pečlivé péči o jejich potřeby a pohodu mohou být králíci skvělými a milujícími domácími mazlíčky a společníky.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *