Péče o králíky jako domácí mazlíčky

chov králíků jako domácích mazlíčků může být docela náročný, stejně jako chov jakéhokoli jiného domácího zvířete. Králíci jsou dobromyslní a mírní domácí mazlíčci, ale poněkud odměření. Velmi snadno se vyděsí, což je součástí jejich povahy. Čím více času s nimi strávíte, tím více na vás budou reagovat a budou reagovat na své jméno. Zpočátku potřebují jemné zacházení, ale během několika týdnů se stanou součástí rodiny. Králíci se mohou dožít až 10 let.

Když si poprvé přinesete králíka domů, snažte se, aby byl co nejtišší. Jsou plaší a nemají rádi změny, takže je třeba je jemně seznámit s prostředím, aby si na něj i na vás zvykli. Každý nový hluk bude zdrojem strachu. V prvních dnech po přinesení domů se snažte na ně příliš nesahat. Sedněte si na zem a nechte je, aby si vás přišli prohlédnout, místo abyste se k nim přibližovali. Snažte se je během těchto prvních dnů udržet v klidu. Neseznamujte je hned s ostatními domácími zvířaty v domácnosti. Když to uděláte, je třeba to také dělat pomalu.

Budou si muset zvyknout na váš dotek. Abyste je správně zvedli, zvedejte je jednou rukou za krk. Druhou rukou jim přidržujte tlapky u těla a zároveň je držte u sebe. Tím zabráníte tomu, aby vás poškrábaly o zadní tlapky, a ony se budou cítit v bezpečí. Budete je také chtít naučit, abyste je drželi při ošetřování. Každý den je krátkou dobu držte na zádech jako kojence.

Králíky můžete chovat uvnitř nebo venku. Pokud je chováte venku, budete potřebovat plot na dvoře. To proto, abyste je udrželi uvnitř a abyste před nimi udrželi predátory. Musíte je pečlivě hlídat, protože králíci se mohou pod plotem vyhrabat. Plot udržujte, protože predátoři je ucítí a pokusí se k nim dostat. Když s nimi nejste, musí být umístěni ve výběhu nebo kleci. Její velikost by měla být pětkrát větší než velikost králíka. Dejte jim tam seno na spaní.

Pokud jsou králíci chováni uvnitř, můžete jim umožnit pohyb, ale i tak budou potřebovat soukromý prostor jen pro ně. Můžete si koupit výběhy speciálně vyrobené pro králíky. Klec není domov, protože prostě neposkytuje dostatek prostoru. Elektrické kabely bude třeba přilepit ke zdi. Králíci je budou žvýkat. Aby se k nim nedostali, poslouží kryty zásuvek. Pokud máte v podlaze topné registry, budete je muset zakrýt v každé místnosti, kde necháte zvířata pohybovat. Mohou v nich uvíznout jejich nohy a způsobit si zranění.

Králíky lze vycvičit na podestýlku. Bude trvat jen několik týdnů, než si na to zvyknou. Zpočátku je budete muset pečlivě hlídat a pokaždé, když se bude zdát, že jsou připraveni si ulevit, odvést je do steliva. Abyste jim zabránili v rozkousání věcí, které považujete za cenné, budou potřebovat žvýkací hračky, a to hodně. Vaše mazlíčky bude také bavit tlačit míček, pokud bude dělat hluk, ještě lépe. Jsou náchylná k blechám, roztočům a klíšťatům. Problémem může být i nachlazení. Poraďte se s veterinářem, jak se s nimi nejlépe vypořádat.

Důležitá je voda. Měla by být čistá a chladná. Pokud nemají dostatek vody, může to způsobit zdravotní problémy. Ideální je láhev na pití. Pokud se jedná o misku, použijte takovou, která je vyrobena z kovu nebo keramiky. Ty se snadno nepoškrábou. Plastovou misku by králíci poškrábali nehty. Misku udržujte čistou, v misce může skončit jakákoli věc z domácnosti. Mohou je také převrátit. Vlhké krmivo nebo seno se může proměnit v plíseň. Z těchto důvodů je lepší volbou láhev na popíjení.

Králíci by měli být krmeni hlavně granulemi. Buďte důslední v krmení, protože králíci nemají rádi změnu stravy nebo se jí špatně přizpůsobují. Nezbytná je také zelenina. Podávejte jeden až dva šálky na každých pět kilogramů váhy králíků. Důkladně je čistěte, abyste je zbavili chemikálií a pesticidů. Každý den by měly být tři druhy zeleniny. Nezavádějte více než jednu novou zeleninu denně. Dáte jim tak čas, aby si na ni zvykli, a vám možnost zjistit, jak na ni reagují.

Mezi potraviny, kterým se vyhněte, patří kukuřice, brambory, ledový salát a květák. Mrkev by měla být považována pouze za pamlsek. Pamlskem bude obvykle malý kousek ovoce. Pamlsek je dobrý jako tréninkový nástroj. Nedávejte je často, protože váš mazlíček nemusí chtít jíst nic jiného. O tom, co je pro vašeho králíka nejlepší, se poraďte v obchodě se zvířaty nebo u veterináře. To jsou jen základy péče o králíky jako domácí mazlíčky.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *